Hanna Kloczkowska
26 Paź

Jesienny przysmak - Pasta z dyni z suszonymi pomidorami

Pasta z dyni z suszonymi pomidorami to doskonała alternatywa dla hummusu. Podawana z podprażonymi pestkami dyni na kanapce jest prawdziwą bombom witamin i minerałów. Swoją drogą, pestki dyni są bogatym źródłem nie tylko kwasów tłuszczowych, ale również mikroskładników: magnezu, żelaza, cynku, fosforu, potasu, manganu i miedzi. 

WNKT (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) omega-3 i 6 są nazywane inaczej witaminą F. Nasze ciało nie zna się na ich syntezie, a potrzebuje tych kwasów do budowy błon komórkowych np. układu nerkowego czy narządu wzroku. Zarówno omega-6, jak i omega-3 wykorzystywane są przede wszystkim do "skonstruowania" przez nasz organizm długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które następnie mogłaby zostać wbudowane w tzw. dwuwarstwę fosofolipidową, która m.in. tworzy osłonkę dla nerwów, zapewniajającą prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych.

Kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach pestek dyni to w przeważającej ilości kwas linolowy, należący do grupy kwasów omega-6. Jest on przez nasz organizm przekształcany do kwasu arachidonowego (AA). Jak to zazwyczaj bywa w przyrodzie, potrzebny jest odpowiedni balans. Dla kwasów z rodziny omega, prawidłowy stosunek w dziennej podarzy omega-6 do omega-3 wynosi od 5:1 do 3:1.

Temat kwasów tłuszczowych i ich wpływu na nasze zdrowie jest bardzo szeroki i może wydawać się nieco zawiły. Jednakże nie warto się zniechęcać, ponieważ poznanie mechanizmów ich wykorzystywania, pozwala nam dokonywać codziennie bardziej świadomych wyborów żywnieniowych :)

Dobrego Dnia!

Składniki:

 

  • 1 kg dyni, najlepiej Hokkaido
  • 4 łyżki oliwy
  • 1 mała czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 – 4 łyżki posiekanej pietruszki
  • 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
  • 1 1/2 łyżki octu balsamicznego
  • 5 suszonych pomidorów
  • sól i czarny pieprz
     

Sposób przygotowania:

  1. Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Dynię, umyć, usunąć pestki, pokroić na ćwiartki, skropić oliwą i upiec aż do lekkiego zbrązowienia skórki około 30-40 min.
  2. Cebulę pokroić w drobną kostkę, czosnek posiekać. Na patelni lekko rozgrzać oliwę, dodać cebulę, szczyptę soli i podsmażać przez 1 – 2 minuty, do momentu, aż zmięknie. Wtedy dodać posiekany czosnek, chwilę podsmażyć, po czym dodać posiekaną pietruszkę i ostrą papryczkę.
  3. Upieczoną i ostudzoną dynię włożyć do miski, dodać oliwę, ocet balsamiczny, suszone pomidory, sól oraz czarny pieprz i dokładnie zblendować na gładką pastę.
  4. Do pasty dyniowej dodać cebulę z czosnkiem i dokładnie wymieszać, doprawić i włożyć do lodówki aby smaki się połączyły. Najlepiej smakuje następnego dnia.

 

Wartość odżywcza w całej porcji:

energia: 780 kcal

węglowodany: 68,6g

białko: 16,7g

tłuszcze: 43,1g

błonnik 28,9g

 

Wartość odżywcza w na 100g:

energia: 69 kcal

węglowodany: 6,8g

białko: 1,5g

tłuszcze: 3,8g

błonnik 2,3g

 

Twój komentarz




POKAŻ